Civil Kerekasztal a Száraz-érről

A Civil Kerekasztal soron következő találkozójára 2013. január 29-én este gyűltünk össze a Barangoló Közösségi Házba. Az idei első kerekasztalunk apropóját a Végegyházi Sporthorgász Egyesület Száraz-ér a mi vizünk projektje adta.

Mivel sporthorgászaink sikerrel pályáztak a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás pályázatára, így kérésükre a találkozónk témája a helyi természeti értékeink védelme volt, különös tekintettel a Száraz-ér zöld folyosójának megóvására. Az 1996-os évben a Száraz-ér menti települések helyi védettség alá vették az ér csaknem teljes szakaszát. Így például Végegyházán 8,7 hektárnyi területen védett a Száraz-ér csatorna. Mivel ezt kevesen tudják, ezért a horgászok programjának egyik fontos eleme a Száraz-ér védettségének beépítése a köztudatba.

A Száraz-érnek két nagy problémája van: az egyik a vízpótlás, a másik a környezetszennyezés- és rongálás. A vízpótlás problémája sajnos túlnyúlik községünk hatáskörén, mivel ez nemzetközi vízjogi egyezményeket is érintő probléma. Ennek megoldása nem lehetséges helyi összefogással. A probléma másik része gyakorlatilag szinte teljes egészében orvosolható, ha a hivatalok, a szervezetek és a magánszemélyek összefognak és következetesen fellépnek minden környezetrombolás ellen. A szemléletformálás részeként 2008. április 7-én, a Barangoló Közhasznú Egyesület felhívására 17 magánszemély indította útjára a Miénk itt a tér környezetvédelmi akciót, melynek keretében takarítási-, szemétszedési-, faültetési akciók valósultak meg községünkben és környékén.

 

Megalakulása óta a Végegyházi Sporthorgász Egyesület is csatlakozott ezekhez az akciókhoz. Csatlakozásuk után kiegészült a környezetvédő tevékenység tereprendezéssel és fabútorok kihelyezésével az ér partján. Természetesen a környezetvédelmi tevékenységet sem lehet elég korán kezdeni, ezért a barangolók 2010-ben óvodások és általános iskolások részére kezdték el Örökzöld környezetvédelmi oktatóprogramjukat szintén a Zöld Forrás támogatásából, s azóta immár a harmadik évadot kezdték meg. A kerekasztal résztvevői meg is tekinthették mostani minikiállításukat a Zöldebb Újévről készül plakátjaikkal. A természetkárosítás elleni fellépés azonban nem csak a szemléletformálásból és az akciókból áll, hanem szükség van a hivatalok következetes fellépésére, hogy a felderített környezetrongálások ne maradjanak büntetlenek. Ehhez szükséges az is, hogy bárki lát ilyen cselekményt, próbálja meggátolni, illetve jelentse azt.

Megismertük a Végegyházi Sporthorgász Egyesület Száraz-ér, a mi vizünk programjának eseményeit. A gyerekeknek rajzpályázatot hirdetnek, környezetvédelmi vetélkedőt, kalandtúrát szerveznek, az érintett települések képviselőit konferenciára várják, fotókiállítást szerveznek, környezetvédelmi napjaikon környezetünk tisztán tartásáért tevékenykednek közösen.  

„Külhoni” vendégünk is érkezett Dalicsek Zoltán személyében, aki a Mezőkovácsházi Horgász Egyesület elnöke. Bemutatta nekünk a több mint harminc éve működő egyesületük munkáját, beszélt arról, hogyan tartják rendben horgásztavuk környékét. Elismeréssel szólt tagjaikról, hiszen a több mint kétszáz tag példás rendet tart horgászhelyükön. Senki ellen nem kellett eljárni környezetszennyezés, szemetelés miatt.

A mai kerekasztal témája a jelenlevők számára izgalmas volt, sokan szóltak hozzá a kötetlen beszélgetés során. Akik pedig nem jöttek el, a Végegyházi Kábeltévé képes beszámolójából is tájékozódhatnak.

A Civil Kerekasztal mai találkozóját a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás pályázata támogatta.

Horváth László