Kerékpártúrán álltak helyt az általános iskola diákjai

Szombaton, szeptember 3-án jó hangulatú kerékpártúrán bizonyították rátermettségüket iskoláink tanulói. Összesen 14 nebuló vette birtokába a nemrég az Új Széchenyi Terv forrásából a KEOP pályázaton nyert kerékpárparkot, hogy aztán a kisebb pihenőkkel együtt mintegy 4 óra leforgása alatt letekerje a 20 km-es távot.

Szántó László tanár úr és jelen sorok szerzője várta reggel fél nyolcra a községi művelődési ház elé a friss levegőre vágyó gyerekeket. Az időjárásért nem érhette szó a ház elejét, vérbeli nyári időben pattanhattunk kétkerekűre, a hétágra sütő nap perzselését az enyhe szellő bőven elviselhetővé tette. Az előzetes megbeszéléseknek nagyjából megfelelően 14 gyerek jelent meg az eligazításon, az elbóbiskoló tekintetek mögött is világosan kivehető volt a magas fokon égő lelkesedés. A frissen beszerzett kerékpárok főpróbájaként is felfoghattuk ezt a délelőttöt, s az ülőalkalmatosságok szükségszerű átállításán túl nem is kellett technikai tudásunkat csillogtatni.

A túra hivatalos gyülekezőhelyét Mezőkovácsházán, a körforgalom mellett található bútorbolt parkolójában jelölték ki. Büszkén mondhatjuk, hogy iskolákra lebontva a végegyházi intézmény nevezte a legtöbb résztvevőt. Az iskolák közti ötpróbának ezúttal sajnos csak a negyedik állomásán tudtuk tiszteletünket tenni, ám az igazgatóság pozitív hozzáállásából és a gyerekek mostani lelkesedéséből kiindulva bízvást leszögezhetjük, hogy a következő kiírásba már az elején belekapcsolódunk.

A többségében ötödikes és hatodikos gyerekekből álló karavánt a rövidebb, körülbelül 20 kilométeres távra neveztük be. Túráról lévén szó, aznap valóban a részvétel volt a fontos, nyugodt, kényelmes tempóban tudtuk le a kiszabott útvonalat, kötetlenebb beszélgetéssel és a környezet csodálatával teltek a nyeregben töltött percek. A Nagybánhegyesre kiírt pihenőn túl még több helyütt leálltunk egyet szusszanni, folyadékkal felfrissülni. A visszafogottabb tempó ellenére is maradt idő, hogy a gyerekek – még a túra 10 órakor esedékes folytatása előtt – kiélhessék magukat a helyi játszótéren.

A túra útvonala egy képzeletbeli kört írt le, hiszen Magyarbánhegyesen át vezetett vissza utunk a kiindulópontra. A környékkel még csak most ismerkedő Dávid bácsival az élen néhányunknál megbosszulta ugyan magát az erős kezdés, így az irdatlan tempót diktáló ötödik-hatodik osztályos csoporttal (ezért kijár nekik a főhajtás) képtelenek voltunk tartani a lépést, mintegy zárszóra azért mi is bevánszorogtunk a célba. A nyolcadik osztályosok a helyi domborzati viszonyokkal is megismerkedtek, szó szerint árkon-bokron vezetett útjuk visszafelé. Négy órás gurulás végén, fél tizenegy körül értünk vissza Végegyházára. A meleg ebéd és a délutáni szieszta mindannyiunk számára elkélt.

A kistérségi ötpróba versenysorozatában 16 pontot gyűjtöttünk Végegyháza Község Általános Iskolájának, amit remélhetőleg még több követ a november végén esedékes gyalogtúrán. Csipetcsapatunk zászlót bontott amellett is, hogy a jövőben önálló sportprogramokat is szervezünk a faluban.

Nagy Dávid

általános iskolai tanár