Gyalogtúra útvonalak a Marosháton

Mezőkovácsházán négy túraútvonalon parkoló és pihenőhelyek épültek ki.

 

Igazi, aktív kikapcsolódásra alkalmas helyszínné változik hamarosan a Maroshát térsége, ugyanis a turisztikai fejlesztések során több mint 100 kilóméteres kül- és belterületi gyalogtúra-útvonal hálózat kialakítása valósul meg az érintett településeken.

Mindez köszönhető az Új Magyarország Fejlesztési Tervben szereplő Dél-alföldi Operatív Program – aktív turisztikai fejlesztések tárgyú – felhívására benyújtott DAOP-2.1.1/E-2008-0027 azonosítószámú ,,Gyalogtúra útvonalak hálózata a Marosháton” című nyertes pályázatnak, amely az Európai Unió támogatásával és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával kel életre. A beruházás összköltsége 193,6 millió forint, melyből 164,5 millió vissza nem térítendő támogatás. A projektet 2009. márciusában a Marosháti Turisztikai Egyesület nyújtotta be és a túraútvonal hálózata a Marosháti Kistérség Turizmusáért Egyesület gesztorságával hat konzorciumi tag (Mezőhegyes, Tótkomlós, Mezőkovácsháza, Békéssámson, Nagyér, Pitvaros) részvételével valósul meg. A projektben közreműködő szervezet a DARFÜ. A pályázat eredményeként gyalogtúra útvonalakat jelölnek ki a turisztikai kistérségben, és lehetőség lesz a tájat bejárva - a kihelyezett tájékoztató táblák alapján - a terület alig ismert vagy rejtett természeti és kulturális kincseinek felfedezésére is. Az útvonalak mentén pihenésre vagy piknikezésre is alkalmas pihenőhelyeket alakítanak ki. A legnagyobb beruházás Tótkomlóson valósul meg, ahol megépül a ,,Természet Háza”, mely a kistérség bemutató központjává válik. Itt és Mezőhegyesen a Nónius Hotelben egy-egy érintőképernyős tájékoztató is elhelyezésre kerül. A program része egy 500 órás túravezetői tanfolyam is, valamint az útvonalhálózatról honlap készül, illetve a turisztikai látogatottság iránti érdeklődés növelése érdekében és a túrázni készülők tájékoztatására egy közös nyomtatott marketing kiadvány is megjelenik.

Mezőkovácsháza, a konzorcium tagjaként 16,1 millió forint támogatást nyert a program megvalósítására, melyhez 2,8 millió forint önerőt biztosított. A gyalogtúra pályázat keretében 4 túraútvonalat (2 bel- és 2 külterületi) határoztak meg, amelyek igény szerint összkapcsolhatók, illetve csatlakoztathatók a többi település útvonalaihoz.

26. belterületi túraútvonal: Városháza – Csanád vezér szobor – Római katolikus templom – Park-Emlék sétány – Bereczki Máté növénynemesítő emléktáblája – Kripta sor és régi temető öreg fákkal – Parkfürdő és kemping – Szabadidő park – tölgyes – termálkút. – Kutas-éri csatorna – híd – Petőfi utca, régi iskola – Városi könyvtár – Városháza. (Távolság 3 km, menetidő 1 óra)

27. b elterületi túraútvonal: Városháza – Árpád utca – Petőfi utca – Szabadság utca – Ipartelepi utca – Móra utca – Kodály köz – Református templom – Parókia – Régi iskola (nevezetes tölggyel) – melegkút – temető (Jassik Lajos 48-as honvéd őrmester sírja) – Mikes utca – Rákóczi utca – Ipartelepi út – Sármezey utca – Alkotmány utca – Városháza. (Távolság 9 km, menetidő 3 óra)

28. külterületi túraútvonal: Városháza – Béla major – Kunágotai szárazér, ligeterdő – Sásháti dűlő – Reformátuskovácsházi temető – Kunágotai szárazér bóné dűlő – Mezőkovácsháza, Kaszaper műút – Babó major – Babó Lajos kastély – Érdűlő-Királyhegyesi szárazér híd – Elekes tanya (3 ház) – Körforgalom (Árpád u.) – Városháza. (Távolság 9 km, menetidő gyalog 3 óra, kerékpárral 1 óra)

29. külterületi túraútvonal: Városháza – Pihenőpark-Kutaséri csatorna – Régi fácántelep – Pudlisi dűlő – Barackos út-Battonya, Mezőkovácsháza műút – Védett gyepsáv – Szociális otthon – Királyhegyesi szárazér – Henrik major – Vígh András kereszt – Alkotmány utca – Városháza. (Távolság 8 km, menetidő gyalog 3 óra, kerékpárral 1 óra)

Mezőkovácsházán a gyalogtúra útvonalához igazodva az eltelt időszakban két parkoló és három pihenőhelyet alakítottak ki a város területén. A Parkerdőnél (Ahol, többek között, az Alföld egyik legnagyobb összefűggő, 20 hektáros tölgyerdeje található!)10 férőhelyes, illetve Reformátuskovácsháza központjában, a Táncsics utcán 5 férőhelyes parkolót építtetett meg az önkormányzat. Ugyanitt és a Babó majornál, összesen 3 pihenőhely kialakítása is megtörtént. A pihenőhelyekhez és a parkolókhoz kapcsolódó minden egyéb munkálat is elvégzésre került. A túraútvonalakat jelző, a tájékozódást segítő információs táblák, valamint a vállalt új utcabútorok kihelyezése a következő hónapok feladatát képezi. Az önkormányzat tisztségviselői rendszeresen részt vesznek a pályázat megvalósításához kötődő egyeztetéseken és a projektmenedzsmenttel folyamatos kapcsolatban állnak. A pályázatról, a túraútvonalak részletes leírásáról, valamint a konzorciumban részt vevő településekről további információk olvashatók a www.maroshat.hu honlapon.

Halasi Mária